Dawid Krywko
Analityk, Dział Inwestycji DSA Investment SA
Czwartkowa sesja była ostatnią w pierwszym kwartale tego roku. W tym tygodniu amerykańskie indeksy Dow Jones i S&P 500 kontynuowały „rajd na północ” wyznaczając nowe tegoroczne maksima. W efekcie w całości odrobiły styczniowe spadki i zamykają pierwszy kwartał na plusie.
Indeks S&P500 zakończył I kwartał br. na poziomie ok. 2.060 pkt, tj. jedynie na poziomie 3,5% niższym od historycznego szczytu z maja 2015 r. (2.134 pkt.). Drugi główny amerykański indeks Dow Jones zamknął z kolei pierwszy kwartał na poziomie 17.609 pkt (również na poziomie ok. 3,6 % niższym od historycznego szczytu wynoszącego 18.279 pkt).
Paliwem do dalszych wzrostów było w tym tygodniu wystąpienie szefowej FED Janet Yellen, które miało dość gołębi wydźwięk. Yellen sporo mówiła o słabych perspektywach oraz prawdopodobnym spadku oczekiwań inflacyjnych, a także dała do zrozumienia, że gdyby wzrost gospodarczy osłabł lub gdyby inflacja okazała się niska, FED mogły obniżyć stopy procentowe z powrotem do zera. Gołębi FED to dobra informacja dla cen akcji, która spowodowała, że apetyt na ryzyko wśród inwestorów z Wall Street wzrósł.
Słowa Yellen nie pomogły za to dolarowi, który w tym tygodniu mocno osłabił się względem głównej europejskiej waluty. Kurs EUR/USD kształtuje się na koniec tygodnia na poziomie 1.13884, tj. na poziomie wyższym o 1,70% względem początku tygodnia.
Poprawa nastrojów wśród inwestorów na koniec kwartału udzieliła się również w Chinach. Shanghai Composite Index kończy tydzień blisko 1% wzrostem. Pozytywnym sygnałem były w tym tygodniu wyniki finansowe chińskich spółek, gdzie 60% ze spółek które opublikowały do tej pory wyniki za ostatni okres, pokazały zyski zgodne z rynkowymi oczekiwaniami. Kolejne pozytywne informacje dostarczyły odczyty indeksu PMI dla chińskiego przemysłu. Co prawda marcowy odczyt tego wskaźnika wciąż był na poziomie niższym niż 50 pkt, jednakże odnotował on istotny wzrost – jego wartość w marcu br. wyniosła 49,7 pkt wobec 48,0 pkt w lutym i wobec 48,3 pkt oczekiwanych przez analityków. Odczyt ten jest też najwyższym odczytem od marca 2015 r.
W tym tygodniu swoją prognozę dotyczącą wzrostu gospodarczego w Chinach opublikował Bank of China, który prognozuje, że wzrost gospodarczy Państwa Środka wyniesie w I kwartale 6,6% oraz 6,7% w II kwartale. Bank of China prognozuje również, że Ludowy Bank Chin powinien obniżyć stopę rezerw obowiązkowych o 0,5% w II kwartale.
W dobrym nastrojach pierwszy kwartał tego roku kończą też inwestorzy w Polsce. Indeks WIG 20 zakończył I kwartał na poziomie 1.997 pkt, a WIG na poziomie 49.017 pkt wyznaczając kolejne tegoroczne szczyty. Warto zauważyć, że w ostatnim czasie krajowa giełda radziła sobie bardzo dobrze i po silnych styczniowych spadkach rośnie nieprzerwanie od dwóch miesięcy. Indeks WIG20 oddalony jest już od styczniowych minimów o blisko 20%. Pomimo jednak mocnego odbicia wyceny krajowych spółek wciąż pozostają na niskich poziomach – wartość wskaźnika cena/wartość księgowa dla indeksu szerokiego rynku WIG wynosi jedynie 0,83, co oznacza, że spółki są nadal notowane poniżej ich wartości księgowych.