W oczekiwaniu na decyzję FED

DAWID KRYWKO – Analityk, Dział Inwestycji DSA Investment S.A.

Miniony tydzień na giełdach w USA rozpoczął się od odreagowania silnych spadków, które obserwowaliśmy pod koniec poprzedniego tygodnia. W poniedziałek główne amerykańskie indeksy giełdowe S&P500 i Dow Jones Industrial wzrosły o blisko 1,5%, po tym jak członkini Rady Gubernatorów FED Lael Brainard swoją „gołębią” wypowiedzią ograniczyła oczekiwania względem wrześniowej podwyżki stóp procentowych przez FED (wcześniejszą piątkową mocną przecenę amerykańskich akcji wiązano z nagłym pojawieniem się obaw wrześniowej podwyżki stóp).
O tym, czy FED podniesie stopy procentowe podczas najbliższego spotkania dowiemy się już
w najbliższą środę. Ewentualna środowa podwyżka mogłaby być sporym zaskoczeniem dla inwestorów i spowodować dalsze przeceny amerykańskich akcji. Obecnie rynek wycenia jednak prawdopodobieństwo wzrostu kosztu pieniądza w USA podczas najbliższego środowego posiedzenia FED jedynie na 20%. Przypomnijmy, że to właśnie bardzo niskie stopy procentowe były dotychczas głównym motorem napędowym hossy na Wall Street. Nawet dość mocno przewartościowane akcje przy niskich stopach procentowych pozostają lepszą lokatą kapitału niż słabo oprocentowane obligacje skarbowe. To tłumaczy, dlaczego amerykański rynek akcji tak nerwowo reaguje na pojawiające się sugestię o możliwej podwyżce stóp funduszy federalnych. Dość nerwowa atmosfera na giełdach objawiła się podwyższoną zmiennością głównych indeksów na Wall Street. W drugiej połowie tygodnia cenom akcji w USA pomogły gorsze odczyty z gospodarki w myśl zasady „im gorzej tym lepiej” – gorsze dane mogą opóźnić podwyżkę stóp. Sierpniowy raport dotyczący sprzedaży detalicznej wykazał jej spadek o 0,3% m/m podczas, gdy prognozy zakładały, że utrzyma się ona na poziomie z poprzedniego miesiąca. Również sierpniowy odczyt dotyczący wartości produkcji przemysłowej nie był pozytywny – wykazał jej spadek o 0,4% m/m. W efekcie amerykańskie indeksy zakończyły miniony tydzień na poziomie nieco wyższym od zamknięcia poprzedniego.
Nasza krajowa GPW rozpoczęła miniony tydzień od kontynuacji spadków z poprzedniego tygodnia. Nietrwały one jednak dość długo, już od drugiej połowy poniedziałkowej sesji główne indeksy GPW zaczęły rosnąć i pozostały w tym trendzie do końca tygodnia. Ostatecznie indeks największych spółek WIG20 zakończył jednak tydzień ok. 1,5% spadkiem. Zdecydowanie lepiej poradziły sobie małe
i średnie spółki. Indeks mWig40 zakończył tydzień blisko 1,7% wzrostem i w całości odrobił straty
z drugiej połowy poprzedniego tygodnia.
Bieżący tydzień główne indeksy nowojorskiej giełdy rozpoczęły bez większych zmian. W centrum uwagi rynków znajdować się będzie oczekiwana środowa decyzja Rezerwy Federalnej w sprawie wysokości stóp procentowych i dalszej polityki monetarnej w USA. W przypadku pozostawienia przez FED wysokości stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, dla rynków akcji ważna będzie konferencja po posiedzeniu podczas której będziemy mogli poznać więcej informacji dotyczących planowanej polityki FED w przyszłości.

Previous Post
Newer Post

Leave A Comment